مراحل ساخت سردخانه

مقدمه :

در این مقاله قصد داریم تا به اختصار مراحل ساخت سردخانه صنعتی را برای شما شرح دهیم اما نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این موضوع است که مهمترین فاکتور ، انتخاب مشاور و شرکت سازنده با تجربه و قوی ست زیرا نصب و راه اندازی سردخانه امری تخصصی میباشد و دانش و تجربه زیادی را میطلبد ، این مقاله فقط قصد دارد شما را با این مراحل آشنا کند تا در این مسیر دچار مشکل نشوید و با انجام اصولی این مراحل پس از ساخت سردخانه به بهترین بازده برسید.

مراحل احداث سردخانه :

مراحل ساخت سردخانه را به سه یخش اساسی میتوان تقسیم کرد. ابتدا مراحل انتخاب شرکت سازنده ، انجام مراحل عقد قراردادو همچنین اقدام برای دریافت مجوز احداث سردخانه انجام میشود . در مرحله بعدی اقدامات مربوط به زمین احداث سردخانه یا تجهیز سوله در صورت نیاز  پرداخته میشود ، مرحله سوم و آخر نیز به انجام مراحل فنی ساخت سردخانه اختصاص دارد.

انتخاب مشاور و شرکت سازنده سردخانه :

اولین مرحله در ساخت سردخانه انتخاب شرکت سازنده می باشد در ابتدا به سابقه و رزومه کاری این شرکت توجه کنید و پس از مشاهده نمونه کارها و پروژه های انجام شده آن شرکت ، امر مشاوره را به آنها محول کنید زیرا در این حوزه تجربه و دانش مهمترین عنصر می باشد.

تعیین استراتژی یا نقشه راه ساخت سردخانه :

پس از انتخاب شرکت سازنده نقشه راه و هدف خود را از احداث سردخانه برای آنها شرح دهید این موضوع شامل متراژ زمین نوع محصول ، میزان ذخیره سازی ، زمان نگهداری و همچنین بودجه در نظر گرفته شده شما می باشد . پس از شرح این فاکتورها شرکت سازنده برای شما نقشه راهی ترسیم می‌کند و با توجه به این عناوین هزینه ای که باید برای این کار در نظر بگیرید به شما اعلام می کند.

مراحل ساخت سردخانه

زمین احداث سردخانه :

زمین یا محل احداث ، یکی از مهمترین نکات در فرآیند ساخت سردخانه میباشد. که باید خصوصیاتی مانند سهولت در ترانزیت کالا ، نزدیکی به محل تولید یک کالای خاص که قصد نگهداری یا فروش آن را دارید داشته باشد. اگر زمینی ندارید و قصد خرید زمین دارید ابتدا با شرکت سازنده هماهنگ کنید زیرا متراژ زمین و محل قرارگیری نکته ای مهم می باشد و اگر زمینی دارید و قصد تبدیل آن به مجموعه سردخانه را دارید آن را به شرکت سازنده نشان دهید تا برای شما مرحله نقشه کشی را انجام دهند این کار معمولاً با نرم افزار اتوکد و توسط کارشناسان معماری انجام می شود.

زمین سردخانه

انتخاب تجهیزات :

پس از کشیدن نقشه و مشخص شدن متراژ سردخانه ، شرکت سازنده اقدام به صدور پیش فاکتور برای شما میکند میزان قیمت و هزینه مشخص شده منوط به تجهیزاتی است که در آن استفاده شده. قاعدتاً کشورهای سازنده و برند محصولات در قیمت آنها نقشی اساسی دارند و این موضوع بستگی به شما دارد که تا چه میزان قصد هزینه کردن در احداث سردخانه دارید.

اخذ مجوز سردخانه :

برای دریافت مجوز سردخانه به سازمان صنعت معدن و تجارت مراجعه کنید
مدارک و درخواست نامه را به واحد تنظیم تنظیم بار تحویل دهید فیش پرداخت صدور را نیز تحویل دهید
مدارک مورد نیاز
تاییدیه مصوبه کارگروه اشتغال
مدارک دال بر عدم بدهی
طرح توجیهی فنی
شناسنامه و کارت ملی
سند مالکیت یا اجاره نامه مکان سردخانه
اکثر مدارک ذکر شده را می‌توان در سازمان تهیه کنید
معمولا صدور مجوز ۱۰ روز طول می‌کشد اما در طول این مدت
پیگیر این موضوع باشید

ساخت سوله :

ساخت سوله یکی از اصلی ترین مراحل احداث سردخانه میباشد اگر محل احداث از قبل طراحی و ساخته شده یا اینکه برای مثال قسمتی از یک سازه را برای احداث سردخانه در نظر گرفته اید کافیست مرحله نقشه کشی محل قرارگیری سردخانه برای شما طراحی شود اما اگر زمین ، سازه ای در خود ندارد علاوه بر کارشناس های سازنده سردخانه باید این موضوع را با معماری نیز مطرح کنید در نظر داشته باشید لازم است قسمتی از سردخانه برای قسمت های زیر در نظر گرفته شود .
1- بخش اداری
2- رخت کن
3- قسمت بارگیری
4- انبار تجهیزات
5- نگهبانی
6- باسکول
7- موتورخانه
پس از این کار فرآیند ساخت سوله را انجام دهید

سوله سردخانه

مراحل فنی ساخت سردخانه :

پس از اتمام ساخت سوله به مرحله احداث سردخانه می‌رسیم در نظر داشته باشید مراحل زیر کاملا فنی است و تجربه و دانش زیادی را می‌طلبد از این رو مراحل زیر تنها برای آگاهی شما ذکر می شود تا از انجام این مراحل مطلع باشید و انجام آن تنها وظیفه شرکت سازنده می باشد
1- نصب ساندویچ پانل دیوار ، کف و سقف ( عایق بندی بر حسب طراحی و نیاز )
2- نصب ماشین آلات برودتی شامل موتورخانه ، اوپراتور ها ،لوله کشی و کابل کشی.
پس از انجام این مراحل فرآیند ساخت سردخانه به طور کامل انجام می‌شود و تنها نکاتی مانند تهیه پالت و … می‌ماند که در صورت نیاز این مراحل نیز انجام می شود.

احداث سردخانه

در نظر داشته باشید گروه صنعتی فراوند تجربه ای چندین ساله در احداث و بهره برداری از سردخانه صنعتی دارد. همان طور که در بالا ذکر شد تجربه و دانش شرکت سازنده یکی از مهمترین عوامل در موفقیت پروژه احداث سردخانه میباشد. با مراجعه به قسمت پروژه ها میتوانید برخی از پروژه های انجام شده توسط این شرکت را مشاهده کنید تا در صورت نیاز از این تجربه گران قدر بهره مند شوید

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =