سود سردخانه

مقدمه :

اصلی ترین سوالی که در ابتدای سرمایه گذاری یا ورود به یک کسب و کار برای سرمایه گذاران و کارفرمایان پیش می آید این موضوع ست که درآمد زایی در آن حوزه چگونه و به چه میزان به دست میاید ، بدیهی ست رسیدن به سود یا درآمد ، اصلی ترین هدف برای سرمایه گذاری به شمار میرود. پس برای در امان ماندن از خطرات ناشی از ورود بی برنامه به یک کسب و کار ابتدا باید تمام فراز و نشیب های آن را پیش بینی کنیم ،  اگر قصد احداث سردخانه را دارید و میخواهید با نحوه ی درآمدزایی و یا میزان سودی که از این کسب و کار به دست می آید مطلع شوید با ما همراه باشید.

شغل سردخانه داری ، بازار کار و مشتریان:

سرمایه گذاری در احداث سردخانه کسب و کاری از جنس B2B میباشد یعنی این کسب و کار در کل سال مشتریان خود را دارد ، همان طور که میدانید یکی از اصلی ترین شاخصه های موفقیت در سرمایه گذاری وجود بازار کار و تقاضا ست ، کسب و کارهایی که در آن ها نیاز به استفاده از سردخانه وجود دارد هر دوی این شاخصه هارا در خود دارند ، برای مثال در تمامی طول سال با هر میزان سطح اقصادی جامعه زمانی نیست که تقاضا برای مواد خوراکی در بازار نباشد . 

از طرفی با توجه به این که کشور ما کشوری پیشگام در تولید محصولات دامی و کشاورزی ست علاوه بر بازار داخلی بازار خارج از کشور نیز میتواند در این نوع سرمایه گذاری پر اهمیت باشد. پس همان طور که متوجه شدیم از لحاظ بازار کار و وجود مشتری خطری سرمایه گذاران این حوزه را تهدید نمیکند ، در ادامه با نحوه ی سوددهی سردخانه آشنا میشویم در آخر نیز میزان درامد پیش بینی شده را بررسی میکنیم.

سود سردخانه

سود سردخانه و درآمد احداث آن :

درامد زایی از سردخانه به شیوه های مختلفی انجام میشود ، گاهی خود تولید کنندگان اقدام به راه اندازی سردخانه میکنند و محصولات تولید شده ی خود را در سردخانه ها نگهداری میکنند که در این صورت میتوانند از دغدغه فروش محصولات رهایی پیدا کنند و محصولات خود را در زمان مناسب ، بسته بندی بهتر و طبعا قیمت به صرفه تر به بازار عرضه کنند و سود بیشتری نیز به دست بیاورند.
روش دیگر کسب درآمد از سردخانه تحویل محصولات دیگران یا اجاره دادن سردخانه است ، در این روش سردخانه دار اقدام به تحویل گرفتن محصولات دیگران میکند و در قبال نگهدار یمحصولات در بازه زمانی مشخص مبلغی را که باتوجه به نوع محصول توسط وزارت بازرگانی تعیین میشود را دریافت میکند ، این تعرفه هر ساله توسط وزارت بازرگانی تعیین میشود و مربوط به سردخانه هایست که طبق قوانین احداث شده و از نظر کیفی سردخانه های استاندارد نام دارند. 

برای مثال تعرفه نگهداری محصولات در سردخانه در سال 1399 به این شرح بود :
*قیمت ها برحسب ریال محاسبه شده.
*نرخ قابل اعمال برای قراردادهای حجمی به ازای هر مترمکعب در هر روز میاشد.

پنیر و کره : 11،071
گوشت لاشه ، ماهی فله و مرغ کارتنی 12،872
گوشت کارتنی و ماهی کارتنی 12،159
خرما رب و کالای مشابه 13،637
کیوی ، انار ، مرکبات ، انگور ، سیب درختی وکالای مشابه در جعبه های پلاستیکی و باکس پالت طبقه فلزی و بارعایت  تمامی استانداردهای لازم 20،253
کیوی ، انار ،مرکبات و سیب درختی در جعبه های پلاستیکی بدون باکس پالت فلزی 17،216
سب درختی رد جعبه و باکس چوبی 14،253
موز و آناناس 22،143
تخم مرغ 18،452
سیب زمینی و پیاز 12،550
بستنی و شیرینی های تر 22،143

درآمد سردخانه

در این روش از درآمد زایی محصولات به سردخانه دار امانت داده میشود و تمام مسئولیت نگهداری جابه جایی و پرسنل بر عهده سردخانه دار است از طرفی هزینه آب و برق نیز باید در نطر گرفته شود ، اما چیزی که مشخص است این است که این هزینه ها دربرابر سودی که عاید سردخانه دار میشود چیز زیادی نیست ، زیرا حجم این محصولات و گستردگی حوزه فعالیت این صنف نوید کسب سودی سرشار را به سرمایه گذاران میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − نه =