سود سردخانه

آنچه در این پست میخوانید:

مقدمه :

اصلی ترین سوالی که در ابتدای سرمایه گذاری یا ورود به یک کسب و کار برای سرمایه گذاران و کارفرمایان پیش می آید این موضوع ست که درآمد زایی در آن حوزه چگونه و به چه میزان به دست می آید ، بدیهی ست رسیدن به سود یا درآمد ، اصلی ترین هدف برای سرمایه گذاری به شمار میرود. پس برای در امان ماندن از خطرات ناشی از ورود بی برنامه به یک کسب و کار ابتدا باید تمام فراز و نشیب های آن را پیش بینی کنیم ،  اگر قصد ساخت سردخانه را دارید و میخواهید با نحوه ی درآمدزایی و یا میزان سودی که از این کسب و کار به دست می آید مطلع شوید با ما همراه باشید ، زیرا در این مقاله به سوالاتی مانند ، آیا احداث سردخانه سود آور است؟ ، در آمد سردخانه چقدر است؟ یا چگونه از احداث سردخانه کسب درآمد کنیم . پاسخ داده میشود.

شغل سردخانه داری ، بازار کار و مشتریان:

سرمایه گذاری در احداث سردخانه کسب و کاری از جنس B2B میباشد یعنی این کسب و کار در کل سال مشتریان خود را دارد ، همان طور که میدانید یکی از اصلی ترین شاخصه های موفقیت در سرمایه گذاری وجود بازار کار و تقاضا ست ، کسب و کارهایی که در آن ها نیاز به استفاده از سردخانه وجود دارد هر دوی این شاخصه هارا در خود دارند ، برای مثال در تمامی طول سال با هر میزان سطح اقصادی جامعه زمانی نیست که تقاضا برای مواد خوراکی در بازار نباشد . 

از طرفی با توجه به این که کشور ما کشوری پیشگام در تولید محصولات دامی و کشاورزی ست علاوه بر بازار داخلی بازار خارج از کشور نیز میتواند در این نوع سرمایه گذاری پر اهمیت باشد. پس همان طور که متوجه شدیم از لحاظ بازار کار و وجود مشتری خطری سرمایه گذاران این حوزه را تهدید نمیکند ، در ادامه با نحوه ی سوددهی سردخانه آشنا میشویم در آخر نیز میزان درامد پیش بینی شده را بررسی میکنیم.

سود سردخانه

سود سردخانه و درآمد احداث آن :

درامد زایی پس از نصب سردخانه به شیوه های مختلفی انجام میشود ، گاهی خود تولید کنندگان اقدام به راه اندازی سردخانه میکنند و محصولات تولید شده ی خود را در سردخانه ها نگهداری میکنند که در این صورت میتوانند از دغدغه فروش محصولات رهایی پیدا کنند و محصولات خود را در زمان مناسب ، بسته بندی بهتر و طبعا قیمت به صرفه تر به بازار عرضه کنند و سود بیشتری نیز به دست بیاورند.
روش دیگر کسب درآمد از سردخانه تحویل محصولات دیگران یا اجاره دادن سردخانه است ، در این روش سردخانه دار اقدام به تحویل گرفتن محصولات دیگران میکند و در قبال نگهدار یمحصولات در بازه زمانی مشخص مبلغی را که باتوجه به نوع محصول توسط وزارت بازرگانی تعیین میشود را دریافت میکند ، این تعرفه هر ساله توسط وزارت بازرگانی تعیین میشود و مربوط به سردخانه هایست که طبق قوانین احداث شده و از نظر کیفی سردخانه های استاندارد نام دارند. 

برای مثال تعرفه نگهداری محصولات در سردخانه در سال 1399 به این شرح بود :
*قیمت ها برحسب ریال محاسبه شده.
*نرخ قابل اعمال برای قراردادهای حجمی به ازای هر مترمکعب در هر روز میاشد.

پنیر و کره : 11،071
گوشت لاشه ، ماهی فله و مرغ کارتنی 12،872
گوشت کارتنی و ماهی کارتنی 12،159
خرما رب و کالای مشابه 13،637
کیوی ، انار ، مرکبات ، انگور ، سیب درختی وکالای مشابه در جعبه های پلاستیکی و باکس پالت طبقه فلزی و بارعایت  تمامی استانداردهای لازم 20،253
کیوی ، انار ،مرکبات و سیب درختی در جعبه های پلاستیکی بدون باکس پالت فلزی 17،216
سب درختی رد جعبه و باکس چوبی 14،253
موز و آناناس 22،143
تخم مرغ 18،452
سیب زمینی و پیاز 12،550
بستنی و شیرینی های تر 22،143

درآمد سردخانه

در این روش از درآمد زایی محصولات به سردخانه دار امانت داده میشود و تمام مسئولیت نگهداری جابه جایی و پرسنل بر عهده سردخانه دار است از طرفی هزینه آب و برق نیز باید در نطر گرفته شود ، اما چیزی که مشخص است این است که این هزینه ها دربرابر سودی که عاید سردخانه دار میشود چیز زیادی نیست ، زیرا حجم این محصولات و گستردگی حوزه فعالیت این صنف نوید کسب سودی سرشار را به سرمایه گذاران میدهد.

سود سردخانه میوه

باا توجه به این که کشورمان ایران در تولید محصولات کشاورزی بین 10 کشور برتر دنیا جای دارد. اگر ظرفیت لازم برای ذخیره سازی و نگهداری محصولات فراهم شود میتواند علاوه بر کسب درامد از بازار داخلی از بازار گسترده ی خارج از کشور نیز استفاده کرد. این موضوع به میزان ظرفیت سردخانه ی موجود کشور بستگی دارد. متاسفانه ظرفیت سردخانه کشور بسیار پایین تر از نیازهاست. این موضوع سرمایه گذاری در احداث سردخانه را به امری جذاب برای سرمایهگذاری تبدیل کرده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =