سردخانه گوشت ، مرغ و ماهی

آنچه در این پست میخوانید:

سردخانه گوشت ، مرغ و ماهی :

امروزه سردخانه ها استفاده بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. یکی از این بخش ها تولیدکنندگان و فروشندگان مواد پروتئینی میباشند. برای نگهداری از این محصولات از سردخانه گوشت ، مرغ و ماهی استفاده میشود. مواد پروتئینی از محصولاتی هستند که هم در سردخانه های زیرصفر و هم بالای صفر نگهداری میشوند. زمانی که نیاز به ذخیره طولانی مدت محصولات باشد ابتدا در تونل انجماد ، فرایند منجمد شدن انجام میگیرد سپس درون سردخانه های زیرصفری نگهداری میشوند. سردخانه های بالای صفر هم در مواقعی مورد استفاده قرار میگیرند که محصولات باید به سرعت به بازار عرضه شود و نیاز به منجمد شدن آن نیست.

سردخانه زیرصفر

کاربرد سردخانه مواد پروتئینی:

سهم بزرگی از مایحتاج غذایی جامعه مربوط به مواد پروتئینی میشود. مواد پروتئینی به محصولاتی مانند گوشت قرمز ، انواع گوشت طیور ، گوشت ماهی ، تخم مرغ ، لبنیات و … گفته میشود. با توجه به خاصیت فسادپذیری این محصولات برای نگهداری و انتقال آن ها از سردخانه استفاده میشود.

نیاز کشور به احداث سردخانه گوشت ، مرغ و ماهی :

 مواد پروتئینی از مهمترین محصولات خوراکی هستند که امروزه مورد استفاده قرار میگیرند. این امر موجب رشد تقاضی خرید و نیاز جامعه شده است. با توجه به خاصیت فساد پذیری این محصولات  تامین و توزیع ان ها به چالشی برای جوامع تبدیل شده است. برای نگهداری این محصولات از سردخانه استفاده میشود کشور ما ایران نیز با جمعیتی هشتاد و پنج میلیونی درگیر این چالش میباشد. در حالی است که در کشور ما مشکل تولید این محصولات وجود ندارد اما با توجه به کمبود ظرفیت سردخانه های کشور گاهی نشکلاتی در خصوص تامین و توزیع این محصولات به وجود می اید. 

طبق آمار رتبه ی کشورمان در تولید مواد پروتئینی به شرح زیر بوده است :

رتبه جهانی محصول
19 گوشت قرمز
24 شیر
9 تخم مرغ
10 گوشت طیور

طبق گزارش سازمان فائو میزان دورریز مواد غذای در سراسر جهان حدود یک سوم کل محصول تولید شده است که بیانگر درصدی بسیار بالا و قابل تامل است ، این دور ریز ها به روش های مختلفی انجام میشود و دلایل گوناگونی دارد ، ما یکی از بزرگترین دلایل کم بود ظرفیت سردخانه های نگهداری مواد پروتئینی در جهان است و اگر این خلا پر شود میزان بسیار بالیی از این رقم کاهش میابد ، مثلا در کشور ایران میزان دور ریز گوشت قرمز حدود سیصد هزار تن است ، و اگر نیاز سردخانه کشور برای نگهداری گوشت قرمز رفع شود ، کشور میتواند به طور کامل در تولید این محصول مهم خودکفا شود.

انواع سردخانه مواد پروتئینی:

محصولات پروتئینی بسته به نوع محصولات و نیاز مشتری در هر دو نوع سردخانه ی زیر صفری و بالای صفری میتوانند نگهداری شوند ، در سردخانه ی زیرصفری محصولات منجمد شده و برای مدت طولانی نگهداری میشود ولی در سردخانه های بالای صفری محصولاتی نگهداری میشوند که قرار است به زودی روانه ی بازار شوند.

سردخانه مواد پروتئینی ثابت و متحرک :

با توجه به خاصیت فساد پذیری بسیار زیاد این محصولات علاوه بر نگهداری برای انتقال نیز نیاز به سردخانه دارند. برای انتقال این محصولات از سردخانه های متحرک استفاده میشود که قابلیت جا به جایی دارند. تجهیزات این سردخانه ها تفاوت چندانی با سردخانه های ثابت ندارند. البته در سردخانه های متحرک با توجه به کم بودن طرفیت بیشتر از گاز فریون به عنوان مبرد استفاده میکنند.

قیمت سردخانه مواد پروتئینی:

هزینه احداث سردخانه ها بسته به نوع محصول ، گنجایش سردخانه ، سیستم سرمایشی مورد نیاز ، طراحی و تجهیزات به کار رفته در آن متغییر است ، میتوانید با انتخاب گزینه  ( برآورد قیمت سردخا نه ) در پایین صفحه ، به قسمت قیمت سردخانه مراجعه کنید و از تجربیات چندین ساله ی کارشناسان ما در این حوزه استفاده کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 15 =