سردخانه میوه

آنچه در این پست میخوانید:

سردخانه میوه چیست؟

سردخانه هایی که برای نگهداری محخصولاتی مانند : انواع میوه ، سبزیجات و دیگر محصولات کشاورزی احداث میشود را به اصطلاح سردخانه میوه مینامند. سردخانه میوه جز در مواقع خاض از نوع بالای صفری میباشد . زیرا در نگهداری این محصولات اکثرا نیازی به انجماد وجود ندارد . از طرفی با توجه به این که منجمد شدن کیفیت محصول را کاهش میدهد. تا حد امکان از این کار جلوگیری میشود.

انواع سردخانه های میوه : 

سردخانه میوه با توجه به فاکتور های مختلفی دسته بندی میشوند : دما ، گنجایش ، نحوه ساخت و تکنولوژی تبرید . انتخاب نوع سردخانه نیز به عوامل مختلفی ارتباط دارد : نوع محصول ، مدت زمان نگهداری ، گنجایش سردخانه و …  در ادامه هرکدام از این موارد را بررسی میکنیم تا در صورت نیاز به احداث سردخانه بهترین انتخاب را داشته باشید.

سردخانه میوه زیرصفر و بالای صفر :

سردخانه ها با توجه به دما به دو دسته اصلی زیرصفر و بالای صفر تقسیم میشوند ، انتخاب هر کدام از آن ها ارتباط اساسی با نوع محصول و مدت زمان نگهداری ان دارد. در اکثز مواقع از سردخانه بالای صفر برای نگهداری میوه استفاده میشود ، زیرا در نگهداری میوه نیازی به منجمد شدن وجود ندارد و باتوجه به این که منجمد شدن باغث افت کیفیت محصول میشود و حفظ کیفیت محصول امری مهم در نگهداری این محصولات میباشد در بیشتر مواقع از سردخانه بالای صفر در نگهداری میوه ها استفاده میشود.

سردخانه میوه فریونی و آمونیاکی :

سردخانه ها با نوجه به نوع میردی یا گاز خنک کننده ای که استفاده میکنند ، به انواع مختلفی تقسیم میشود. هر کدام از این مبرد ها مزایا و معایب مخلفی دارند که در مقاله ی سردخانه های آمونیاکی و فریون آن را بررسی کردیم ، اما به طور خلاصه میتوان گفت در بیشتر مواقع در سردخانه های بزرگ از مبرد آمونیاک و در سردخانه های کوچک از میرد فریون استفاده میشود.

سردخانه میوه ثابت و متحرک:

سردخانه های میوه با توجه به نحوه ساخت و نوع کاردشان در دو حالت مختلف ساخته مشوند : زمانی به صورت ثابت ساخته میشود که نیازی به جا به جایی سردخانه نباشد این نوع سردخانه برای استفاده در کارخانه ها یا انبار های نگهداری محصول ساخته میشود. 

سردخانه متحرک قابلیت جا به جایی دارد و بیشتر برای جا به جایی محصولات مورد استفاده قرار میگیرند. بدنه این سردخانه ها در اکثر مواقع به صورت کانکسی است و از گاز فریون به عنوان مبرد استفاده میکنند.

سردخانه میوه

بازار کار سردخانه در بخش میوه در کشور :

محصولات کشاورزی نقشی پر رنگی در تولید مواد غذایی مورد نیاز جامعه را به خود اختصاص داده اند ، پس از فرایند تولید محصولات مهمترین بخش نگهداری و رساندن محصول به دست مصرف کنندگان است ، با توجه به خاصیت فسادپذیری این محصولات ، باید در سردخانه نگهداری شوند تا از فاسد شدن در امان باشند. ، همان طور که میدانید کشور ما کشوری با اقلیم های متنوع آب و هایی است و کشوری منساب برای کشاورزی و تولید انواع میوه ، صیفی جات و سبزیجات می باشد ، ، طبق آمارهای جهانی ایران همواره در بین ده تولید کننده ی برتر جهان در تولید محصولات کشاورزی بوده است ، این آماربیانگر بازار جذاب و پر سود این محصولات میباشد ، اما متاسفانه به قدری که در تولید این محصولات موفق عمل کردیم در تاسیس سردخانه نگهداری میوه و محصولات کشاورزی خوب عمل نکرده ایم .

اهمیت  :

همان طور که میدانید نگهداری محصولات مکمل تولید و کشت محصولات کشاورزی است و عقب ماندگی در این بخش باعث بروز مشکلاتی در این حوزه میشود ، جالب است بدانید امار دور ریز محصولات کشاورزی در کشور بلژیک یک دهم درصد میباشد در حالی که این آمار در کشور ما پانزده تا سی و دو درصد میباشد که آمار قابل تاملی ست ، همین امر باعث میشود تا کشوری که در خاورمیانه و شمال آفریقا بیشترین تولید محصولات کشاورزی را دارد در تنظیم بازار خود دچار مشکل باشد. ، زمانی که سردخانه در دسترس نباشد ، کشاورز از بیم فاسد شدن محصول و متضرر شدن مجبور به قروش محصولات با قیمتی بسیار پایین تر از حد انصاف به واسطه ها و دلالان میشوند ، گاهی نیز مجبور به دور ریز محصولات میشوند ، همین باعث ایجاد اختلالاتی در تنظیم بازار میشود ، کشاورز محصولات فاسد شده ی خود را دور میریزد در حالی که مراکز استان ها قیمت محصولات چند برابر قیمت واقعی میشود. 

حال تصور کنید تولید کننده یا سرمایه گذاری را که سردخانه ای با طراحی مناسب  و ظرفیتی متناسب در اختیار دارد ، علاوه بر این که دغدغه ای بابت فاسد شدن محصولات خود ندارد ، حتی میتواند با خیالی آسوده محصولات خود را بسته بندی و با کیفیتی مناسب در زمان دلخواه روانه ی بازار کند یا حتی به صادرات محصولات نیز فکر کند

رتبه تولید محصولات کشاورزی در ایران :

رتبه ی ایران در جهان محصول
1 پسته ، خاویار ، زعفران ، میوه های هسته دار ، انواع توت
2 خرما و آلو زرد
3 هندوانه ، گیلاس ، انواع ملون ،سیب ، انجیر و خیار
4 گوسفند ، میئه تازه خوری ، گردئ ، بادام و به
6 گردو ، شیر گاو و گوجه فرنگی
7 انگور ، پیاز ، آلبالو ، کیوی ، شیر گوسفندی
8 هلو ، نارنگی ، پرتغال ، لیمو ، شیربز
10 عسل ، چای ، خرمالو
12 مرکبات ، گندم
13 تخم مرغ ، بادمجان
14 سبزیجات تازه ،سیب زمینی

نیاز بازار به احداث سردخانه :

با توجه به جدول بالا متوجه میشویم که کشور ما در تولید محصولات کشاورزی جزو کشورهای پیشگام جهان است ، اما طبق آمار  فقط پنج و شش دهم درصد محصولات سردخانه ای در سردخانه ها نگهداری میشوند ، که بسیار پایین تر از ظرفیت لازم است ،اما خوشبختانه روند احداث سردخانه در سال های اخیر رشد کرده و میزان ظرفیت سردخانه های کشور در سال نود و چهار از ( یک میلیون و هشتصد و سی هزار و هفتصد و پنجاه و چهار تن ) به عدد ( پنج میلیون و صد هزار تن ) در سال نود ئ هشت رسیده است ، البته سهم بزرگی از مالکیت این سردخانه ها در اختیار بخش دولتی میباشد و بخش خصوصی میزان کمی را در اختیار دارد ، با این تفاسیر  باز هم کشور نیاز بسیار زیادی به سرمایه گذاری در این حوزه دارد ، و این نیاز صنعت سردخانه داری را به سرمایه گذاری پر سود بدل کرده است.

قیمت سردخانه میوه

قیمت سردخانه میوه به عوامل گوناگونی بستگی دارد مانند : گنجایش سردخانه ، دما ،  کیفیت تجهیزات به کار گرفته شده و … 

برای اطلاع از قیمت وبرآورد قیمت یردخانه میتوانید با کلیک روی لینک زیر به صفحه ی قیمت سردخانه مرجعه کنید و از تجربیات چندین ساله ی کارشناسان ما استفاده کنید

ساخت سردخانه میوه

همان طور که متوجه شدید احداث سردخانه میوه علاوه بر این که نیاز حیاتی کشور محسوب میشود. سود بسیار زیادی نیز برای سرمایه گذاران دارد. اگر قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارید. میتوانید با گروه صنعتی فراوند در تماس باشید تا از خدمات ما بهره مند شوید. شرکت فراوند با تجربه ای بالغ بر 20 سال و سابقه احداث ده ها پروژه سردخانه ای میک شایان به شما ارائه دهد.

شرکت سازنده سردخانه میوه

با توجه به نیاز گسترده ی بازار فعلی به احداث سردخانه صنعتی و در راس آن سردخانه میوه ، شرکت های زیادی در حوزه ساخت سردخانه  فعالیت میکنند. که هر کدام کیفیت ساخت متفاوتی با هم دارند. از اصلی ترین فاکتورها برای تعیین کیفیت این شرکت ها نمونه کارها و تجربه ی آن هاست. گروه صنعتی فراوند تجربه احداث ده ها سردخانه در طول 20 فعالیت خود دارد. میتوانیداین نمونه کار ها را در صفحه ی پروژه های انجام شده شرکت فراوند مشاهده کنید.

دیدگاه ها

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − دو =