سردخانه گوشت ، مرغ و ماهی

محصولاتی مثل گوشت ، مرغ ، ماهی ، بستنی و … در سردخانه های زیر صفری نگهداری میشوند البته این محصولات را در سردخانه های بالای صفری نیز میتوان نگه داری کرد این موضوع بستگی به در خواست و نیاز مشتری دارد. دمای این سردخانه ها معمولا بین منفی یک تا منفی سی و دو درجه سانتی گراد میباشد ، این سردخانه میتوانند به شکل ثابت یا متحرک باشند به صورت ثابت در کارخانجات استفاده مشوند و سردخانه متحرک در انتقال محصولات مورد استفاده قرار میگیرند ،

در ادامه محصولاتی را برای نگهداری از آن ها نیاز به سردخانه زیر صفری داریم را به اختصار بررسی میکنیم .

سهم بزرگی از مایحتاج غذایی جامعه مربوط به مواد پروتئینی میشود ، پس از تولید محصولات غذایی مهم ترین مرحله از  بهره برداری آن انبار کردن و انتقال به بازار مشتریان است که این امر مهمبا استفاده از سردخانه های مخصوص مواد پروتئینی انجام میشود.

ابتدا لازم است بدانیم که مواد پروتئینی به محصولاتی مانند گوشت قرمز ، انواع گوشت طیور ، گوشت ماهی ، تخم مرغ ، لبنیات و … گفته میشود.

طبق آمار رتبه ی کشورمان در تولید مواد پروتئینی به شرح زیر بوده است :

رتبه جهانی محصول
19 گوشت قرمز
24 شیر
9 تخم مرغ
10 گوشت طیور

 

طبق گزارش سازمان فائو میزان دورریز مواد غذای در سراسر جهان حدود یک سوم کل محصول تولید شده است که بیانگر درصدی بسیار بالا و قابل تامل است ، این دور ریز ها به روش های مختلفی انجام میشود و دلایل گوناگونی دارد ، ما یکی از بزرگترین دلایل کم بود ظرفیت سردخانه های نگهداری مواد پروتئینی در جهان است و اگر این خلا پر شود میزان بسیار بالیی از این رقم کاهش میابد ، مثلا در کشور ایران میزان دور ریز گوشت قرمز حدود سیصد هزار تن است ، و اگر نیاز سردخانه کشور برای نگهداری گوشت قرمز رفع شود ، کشور میتواند به طور کامل در تولید این محصول مهم خودکفا شود.

محصولات پروتئینی بسته به نوع محصولات و نیاز مشتری در هر دو نوع سردخانه ی زیر صفری و بالای صفری میتوانند نگهداری شوند ، در سردخانه ی زیرصفری محصولات منجمد شده و برای مدت طولانی نگهداری میشود ولی در سردخانه های بالای صفری محصولاتی نگهداری میشوند که قرار است به زودی روانه ی بازار شوند.

هزینه احداث سردخانه ها بسته به نوع محصول ، گنجایش سردخانه ، سیستم سرمایشی مورد نیاز ، طراحی و تجهیزات به کار رفته در آن متغییر است ، میتوانید با انتخاب گزینه  ( برآورد قیمت سردخا نه ) در پایین صفحه ، به قسمت قیمت سردخانه مراجعه کنید و از تجربیات چندین ساله ی کارشناسان ما در این حوزه استفاده کنید.

فهرست