سردخانه صنعتی چیست؟

آنچه در این پست میخوانید:

مقدمه :

در این مقاله قصد داریم درباره سوال سردخانه صنعتی چیست؟ توضیحاتی را ارائه دهیم تا در صورت علاقه برای ورود به این حوزه با مطالعه این مقاله بتوانید اطلاعات کافی را به دست بیاورید. زیرا یکی از اصلی ترین پیش نیاز های ورود به یک کسب و کار داشتن اطلاعات کافی از آن میباشد. 

 
سردخانه

سردخانه صنعتی چیست ؟

درباره این که سردخانه صنعتی چیست و چه کاربردهایی دارد مطالب گوناگونی نوشته شده اما میتواند به این سوال این گونه پاسخ دارد که ، سردخانه یا به زبان انگلیسی refrigration room به مکانی میگویند که در آن کالا یا موادی قرار داده میشود تا با استفاده از سرما از فاسدشدن آن جلوگیری شود. از آنجایی که امروزه استفاده از سردخانه ها به امری مهم در صنعت تبدیل شده و استفاده بسیار گسترده‌ای در اینحوزه دارد از عبارت سردخانه صنعتی برای معرفی آن استفاده می شود.

 

کاربرد سردخانه صنعتی :

احداث سردخانه صنعتی در حوزه‌های مختلفی ضروری می باشد. به طور خلاصه می توان گفت هر کجا محصول فاسدشدنی وجود دارد و قصد نگهداری از آن را دارید به سردخانه نیازمندید. حال میزان نیاز شما به حجم محصول و نوع آن و زمانی که می خواهید محصول را انبار کنید بستگی دارد. احداث سردخانه مکمل بخش صنایع غذایی میباشد. اگر ظرفیت لازم سردخانه را در اختیار داشته باشید میتوان از دور ریز مواد غذایی جلوگیری کرد و در زمان مناسب با کیفیت خوب و بسته بندی بهتر این محصولات را به فروشگاه خدمات و کالا عرضه کرد. تولید کنندگان مختلف از قبیل پروتئینی میوه ، دارو ،  فروشگاه ها ، هتل ها ، رستوران ها ، بیمارستان ها و…. به احداث سردخانه نیازمندند.

سردخانه صنعتی

انواع سردخانه صنعتی :

سردخانه ها را با توجه به عوامل گوناگونی می توان دسته بندی کرد عواملی مانند دما ، تکنولوژی تبرید نوع کاربرد و … در ادامه هر کدام از این دسته بندی ها را بررسی می کنیم

 

انواع سردخانه صنعتی از لحاظ دما :

سردخانه ها با توجه به دمایی که دارند به چهار دسته تقسیم می‌شوندسرد‌خانه زیر صفر ، سردخانه بالای صفر ، تونل انجماد .

این سردخانه‌ها تفاوت‌ هایی در تجهیزات با یکدیگر دارند اما مهمترین تفاوت در انواع محصولاتی است که در آنها نگهداری می‌شود .

 

سردخانه ی زیر صفر :

سردخانه زیر صفر برای نگهداری محصولاتی مورد استفاده قرار می گیرد. که در آن ها نیاز به انجماد محصول وجود دارد البته قبل از قرارگیری در سردخانه زیر صفر در تونل انجماد قرار میگیرند. محصولاتی مانند گوشت ، مرغ ماهی ، بستنی و … دمای این سردخانه ها بین 1- تا 18- درجه سانتیگراد می باشد.  

انواع سردخانه صنعتی

سردخانه گوشت مرغ و ماهی :

محصولاتی که برای نگهداری از آنها نیاز به منجمد کردن شان احساس می‌شود در سردخانه زیر صفر نگهداری می‌شوند محصولاتی مثل گوشت مرغ ماهی البته این محصولات ابتدا در تونل انجماد منجمد می‌شوند و سپس به سردخانه های زیر صفر انتقال داده می‌شوند. جالب است بدانید کشورمان ایران در تولید گوشت قرمز رتبه ۱۹ در گوشت طیور رتبه ۱۰ و برای مثال در تولید ماهی قزل آلا رتبه یک جهان را دارد. و با توجه به اینکه سردخانه مکمل بخش تولید مواد غذایی می باشد بازار جذابی برای سرمایه‌گذاری در این بخش را ایجاد کرده است.

سردخانه بالای صفر :

سردخانه های بالای صفر در نگهداری محصولاتی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به انجماد در آنها نیست محصولاتی از قبیل میوه دارو ، لبنیات ، نان و شیرینی و … دمای این  سردخانه ها بین 1+ تا 5+  درجه می باشد

 
سردخانه بالای صفر

سردخانه میوه :

برای نگهداری انواع میوه از سردخانه های بالای صفر استفاده می شود زیرا در نگهداری این محصولات نیازی به انجماد نیست و حتی یخ زدن موجب کاهش کیفیت شان میشود به همین دلیل سردخانه میوه جزو زیر مجموعه‌‌ های سردخانه بالای صفر میباشد. با توجه به آمار سازمان فائو ایران در تولید ۲۲ محصول کشاورزی بین هفت کشور برتر دنیاست و کشوری پیشگام محسوب می شود با احداث ظرفیت سردخانه کافی می توان بازده بسیار خوبی در این حوزه داشت.

سردخانه لبنیات :

محصولات لبنی نیز مانند میوه ها جزء محصولاتی محسوب می شوند که برای نگهداری نیاز به منجمد شدن ندارند البته به غیر از بستنی به همین دلیل از سردخانه های بالای صفر برای نگهداری آنها  استفاده می شود با توجه به آمارهای فائو کشورمان در تولید شیر و محصولات لبنی رشد قابل توجهی داشته است و اگر سردخانه مورد نیاز این بخش نیز احداث شود میتوان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کرد و موجب رشد اقتصادی کشور شد.

تونل انجماد :

گاهی برای برخی از مواد غذایی نیاز داریم که به سرعت فرآیند منجمد کردنشان را انجام دهیم زیرا ممکن است مدت زمانی که برای منجمد شدن به صورت معمول طی میشود باعث افت کیفیت  محصول شود برای نگهداری محصولاتی مثل گوشت مرغ ماهی و … از تونل انجماد استفاده میشود.

سردخانه آمونیاکی و فریونی :

نوع مبرد یا گاز خنک کننده سردخانه ها با هم متفاوت است. به همین دلیل سردخانه ها را با توجه به نوع مبرد نیز میتوان دسته بندی کرد. اصلی ترین مبرد هایی که در سیستم سردخانه استفاده شود ، گاز فریون و آمونیاک میباشد . در ادامه مطلب هر کدام از این دو مورد را با یکدیگر بررسی میکنیم.

سردخانه فریونی

سردخانه آمونیاکی :

 

مزایای سردخانه آمونیاکی :

سردخانه های آمونیاکی از لحاظ قیمت برای سردخانه های بزرگ بسیار به صرفه هستند .

گاز آمونیاک بیشتر ازفریون بازده سرما دارد.

بوی تند آمونیاک باعث می شود اگر جایی نشتی گاز به وجود بیاید به سرعت تشخیص داده شود .

آسیب کمتری به محیط زیست وارد میکنند.

ارزان بودن قطعات.

 

معایب سردخانه های آمونیاکی :

خطرناک بودن به علت سمی بودن گاز و خاصیت اشتعال پذیری .

به صرفه نبودن استفاده در سردخانه های کوچک .

نیاز به سرویس و بازبینی بیشتر سیستم .

پروتکل های ایمنی سختگیرانه برای احداث.

 

سردخانه های فریونی :

مزایای سردخانه فریونی

خطرناک نبودن سیستم به علت سمی نبودن و غیر قابل اشتعال بودن گاز فریون

دریافت آسان تر مجوز احداث

به صرفه برای سردخانه های کوچکتر

معایب سردخانه های فریونی

خطرناک برای محیط زیست

قیمت بالای گاز

سخت بودن تشخیص نشتی به علت نبود بو در گاز فریون

 

انواع سردخانه صنعتی از لحاظ کاربرد :

این سیستم ها با توجه به محل قرارگیری و نوع کاربرد انواع مختلفی دارند مانند سردخانه کوچک ، سردخانه بزرگ ، سردخانه ثابت سردخانه کانکسی و سردخانه متحرک در ادامه هرکدام را به اختصار بررسی می‌کنیم .

انواع سردخانه صنعتی

سردخانه های متحرک :

کاربرد سردخانه های متحرک معمولاً برای انتقال محصولات می باشد انتقال مواد اولیه یا محصول نهایی برای مسافت های طولانی. افزایش جمعیت و فاصله شهر و کشورهای مختلف از هم باعث شد ،  طراحی این سردخانه ها در الویت قرار بگیرد واهمیت بالایی داشته باشد. نجهیزات این سردخانه ها تفاوتی با دیگر سردخانه ها ندارد تنها با توجه به  ابعاد کوچک تر سردخانه ظرفیت این تجهیزات کمتر  میباشد ، معمولا از گاز فریون به9 عنوان مبرد در این سردخانه ها استفاده میشود.

 

سردخانه کانکسی :

یکی دیگر از انواع سردخانه ها سردخانه کانکسی میباشد ، کانکس محفظه ای از پیش ساخته شده است که نقش حفاظت از سردخانه در برابر عوامل بیرونی را ایفا میکند ، کانکس  در وافع بدنه سردخانه را تشکیل میدهد و از ورود گرما به داخل و خارج شدن سرما جلوگیری میکند.

 

سرخانه های کوچک :

فروشگاه ها هتل ها رستوران ها یا هر جایی که محصولات کم اما فاسد شدنی دارند و به سردخانه برای نگهداری از آنها نیاز دارند از سردخانه کوچک استفاده می‌کنند معمولاً در سردخانه های کوچک از گاز فریون استفاده میشود

 

سردخانه های بزرگ :

برای نگهداری محصولات در حجم بالا از سردخانه های بزرگ استفاده می‌شود مانند مراکز نگهداری میوه و محصولات پروتئینی مانند گوشت مرغ و ماهی و … البته در نگهداری محصولات دیگری نیز از این سردخانه ها استفاده می‌شود این موضوع بستگی به میزان محصول شما دارد

 

تجهیزات سردخانه صنعتی :

تجهیزات زیادی برای راه اندازی سردخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما اصلی‌ترین شان کمپرسور ، اواپراتور ، کندانسور و ساندویچ پانل میباشد.

کمپرسور نقش قلب سردخانه را ایفا می کند و وظیفه فشرده سازی گاز مبرد را برعهده دارد.

اواپراتور وظیفه انتقال گرما به مبرد را برعهده دارد تا آن را از حالت مایع به گاز تبدیل کند.

کندانسور گاز جمع شده در کمپرسور را خنک کرده و دمای آن را به محیط انتقال می‌دهد.

ساندویچ پانل نقش محفظه سردخانه را ایفا می‌کند و از انتقال دمای سردخانه به خارج و ورود حرارت به داخل سردخانه جلوگیری می کند.

تجهیزاتی که در سردخانه به کار گرفته می شود نقش مهمی در کیفیت و قیمت نهایی آن دارد زیرا گستردگی برند و کشور سازنده آنها زیاد است و این امر ارتباط نزدیک به کیفیت

 و قیمت سردخانه دارد.

 
تجهیزات سردخانه

مراحل احداث سردخانه صنعتی :

1 انتخاب مشاور

2 تعیین استراتژی یا نقشه راه

3 آماده سازی زمین احداث

4 انتخاب تجهیزات

5 دریافت مجوز سردخانه

6 ساخت سوله

7 انجام مراحل فنی احداث ( نصب پانل دیوار سقف و کف ، نصب تجهیزات برودتی )

 

قیمت سردخانه صنعتی :

عوامل زیادی در تعیین قیمت سردخانه موثر است مانند ( شهر احداث سردخانه ، نوع محصول ، مدت زمان نگهداری ، میزان محصول ، نوع سردخانه ، ابعاد سردخانه ، تجهیزات استفاده شده در سردخانه.

 
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − یازده =