تعریف سردخانه و اهمیت آن

آنچه در این پست میخوانید:

مقدمه :

در این مقاله قصد داریم به مبحث تعریف سردخانه و اهمیت آن یپردازیم تا با مفهوم کلی آن آشنا شویم. در ادامه اهمیت احداث آن در جهان کنونی را بررسی میکنیم تا علاقه مندان به سرمایه گذاری در این بخش با بازار کار این حوزه آشنا شوند. در پایان نحوه درآمدزایی و میزان سوددهی احداث سردخانه را بررسی میکنیم.

سردخانه صنعتی :

برای آگاهی از تعریف سردخانه و اهمیت آن ابتدا باید بدانیم که گسترش جمعیت و در نتیجه ی آن افزایش نیاز ها به مواد غذایی و دارویی باعث شده ، امروزه اهمیت نگهداری از آن ها بیشتر از هر زمان دیگری احساس شود ، بهترین و مرسوم ترین راه نگهداری مواد غذایی سرماست ، زیرا زمانی طولانی تر و با کیفیت بهتری از مواد نگهداری میکند ، این موضوع باعث شده است که امروز احداث سردخانه به امری حیاتی تبدیل شود و نقشی پررنگ در اقتصاد کشور های مختلف جهان داشته باشد ، همچنین این احداث سردخانه را به سرمایه گذاری جذاب ئ پر سود تبدیل کند ، زیرا هم مشتریان زیاد و مختلفی از صنایع گوناگون دارد و هم صنعتی از جنس بی دو بی میباشد و درکل سال مشتری دارد.

تعریف سردخانه:

 تعریف سردخانه رامیتوان به این صورت بیان کرد. سردخانه به مکانی گفته میشود که در آن با استفاده از سرما از محصولات فاسد شدنی نگهداری میشود ، با توجه به این که سرما مانع از رشد عوامل فاسد کننده در محصولات فاسد شدنی میشود ، بشر خیلی زود به فکر پیشرفت و کارآمدسازی این روش افتاد. این تلاش ها از سردخانه های قدیمی که با گل و آجر ساخته میشد شروع شد و در حال حاضر با  سردخانه های کنونی که از ماشین آلات پیشرفت و سیکل تبرید برای انجام این فرایند استفاده میکنند ادامه دارد.

تعریف سردخانه صنعتی:

 در بالا با تعریف سردخانه آشنا شدیم ، به دلیل استفاده بسیار زیاد سردخانه در اصناف مختلف و وابستگی به صنایع مختلف برای ساخت و راه اندازی آن برای معرفی سردخانه بیشتر از کلمه سردخانه صنعتی استفاده میشود. در واقع سردخانه صنعتی سردخانه ایست که در صنایع مختلف به کار گرفته میشود.

اهمیت سردخانه :

برای مشخص شدن اهمیت سردخانه در جهان امروز فقط کافیست به لزوم قرار داشتن یخچال در یک خانه فکر کنید و تصور کنید در خانه ای زندگی میکنید که در آن یخچال نباشد ، در این صورت شما نمیتوانید مایحتاج غذایی خود را برای مدت طولانی ذخیره کنید ، علاوه بر این که کیفیت محصولات آسیب میبیند مجبور به دوریز بخش عمده ای از این محصولات میشوید و از لحاظ مالی نیز بسیار ضرر میکنید.

این تنها بخش کوچکی از مشکلاتی بود که ممکن است با نبود یخچال در خانه اتفاق بیوفتدم حال خانه ای به بزرگی یه جهان را تصور کنید با چند میلیارد جمعیت و با وسعتس به بزرگی کره ی زمین که انتقال محصول از نقطه ای به نقطه ی دیگر نیز وجود دارد .

وقتی به این مثال فکر میکنیم درمیابیم که علم برودت و ساخت سرداخانه چه نقش پررنگی در اقتصاد جهانی دارد. زمانی که در یک شور به اندازه ی نیاز سردخانه وجود داشته باشد و محصولات باکمترین دور ریز ممکن و در زمان مناسب با کیفیت خوب به دست مشتریان برسد علاوه بر سلامت جامعه ، این امر باعث از بین رفتن تورم و تنظیم بازار میشود.

سردخانه

نیاز کشور به احداث سردخانه :

سرمایه گذاری در صنعت سردخانه قدمتی پنجاه ساله در کشور ما دارد ، اما باگذشت این همه سال هنوز نیاز بسیار زیادی به احداث و بهره برداری از آن ها احساس میشود ، زیرا کشور ما با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی کشوری پیشتاز در تولید محصولات کشاورزی و دامی است و همواره در تولید محصولات کشور در بین ده کشور برتر جهان بوده است ، پس از لحاظ تولید کشور ما وضعیت خوبی دارد اما مشکل چیست که نه تنها  تولید این محصولات نتوانسته صادرات محصولات غیر نفتی کشور را به حدی که باید افزایش دهد بلکه در مقاطعی در تنظیم بازار داخل کشور نیز دچار مشکل میشویم ، یکی از مهمترین دلایل آن کمبود ظرفیت سردخانه های کشور است.

مزایای احداث سردخانه:

زمانی که تولید کننده سردخانه در اختیار نداشته باشد مجور است برای فرار از ضرر ناشی از فاسد شدن محصولات ، دست رج خود را با قیمتی بسیار پایین به واسطه بفروشد و گاهی نیز مجبور به دور ریز محصول میشود تا هزینه نکهداری از محصولات بی کیفیت را متحمل نشود ، گاهی قیمت همین محصولات دور ریخته شدن در شهر یا استان های دیگر چندین برابر حد معمول شده است. اما وقتی تولید کننده یا سرمایه گذار  سردخانه ای با طراحی مناسب و گنجایش کافی در اختیار داشته باشد ، علاوه بر این که دغدغه فاسد شدن محصولش را ندارد ، میتواند با بسته مناسب محصولات را در زمان دلخواه روانه بازار کند و حتی به صادرات محصولات نیز فکر کند.

شغل سردخانه داری :

سردخانه داری در گروه مشاغل بی دو بی قرار میگیرد ، یعنی شغلی ست  که همواره و در طول سال مشتری خود را دارد و با توجه به نیاز شاخه های مختلف به سردخانه تهدیدی بابت نبودن مشتری این صنف را تهدید نمیکند ، بازار داخلی کشور پر از محصولاتی ست که به علت مدیرت غلط و کافی نبودن ظرفیت سردخانه کشور دور ریز میشوند اگر همین محصولات به درستس انبار شوند و در زمان مناسب روانه شوند علاوه بر این که به تنظیم بازار و کنترل قیمت ها کمک میکند ، سود خوبی را نیز به سرمایه گذار میرسانند ، حتی اگر شرایط مناسب باشد و کارفرما بتواند محصولات را صادر کند میتواند درآمدی بیشتری داشته باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 5 =