تجهیزات سردخانه

آنچه در این پست میخوانید:

تجهیزات سردخانه

آشنایی با تجهیزات سردخانه و وظیفه هر کدام از آن ها برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در این حوزه را دارند.، امری ضروری میباشد. کیفیت تجهیزات یا قطعات به کارگرفته شده در هر سیستم رابطه زیادی با نحوه عملکرد آن دارد. هر چه کیفیت لوازم سردخانه بهتر باشد بازدهی سیستم افزایش میابد. در سردخانه های صنعتی نیز این اهمیت قابل توجه است. در ادامه با تجهیزات سردخانه و نحوه ی کار هر کدام از آن ها در سیکل تبرید آشنا میشویم و برندها و کشورهای سازنده هر کدام را معرفی میکنیم.

تجیزات اصلی سردخانه

در راه اندازی سردخانه صنعتی به علت پیچیدگی سیستم از تجهیزات بسیار زیادی استفاده میشود. معرفی و بررسی هر کدام از آن ها امری ضروری نیست.در ادامه قصد داریم تجهیزات اصلی سردخانه که نقش پر رنگ تری در نحوه کار سردخانه دارند را با هم بررسی کنیم. زیرا اطلاع از نحوه کار آن ها و وطیفه هر کدام در سیستم سردخانه برای سرمایه گذاران امری مهم محسوب میشود.

تجهیزات سردخانه

تجهیزات فنی سردخانه 

تجهیزات فنی سردخانه در واقع مهم ترین قسمت سردخانه محسوب میشوند. که در سیکل تبرید به شکل یک سیستم کار میکنند. قبل از آشنایی با تجهیزات سردخانه لازم است با مفاهیم زیر آشنا شویم.
سیکل تبرید : فرآیندی که در آن سیالی مانند هوا یا آب به وسیله سیالی دیگر سرد می شود سیکل تبرید یا چرخه تبرید گفته می شود. سیال خنک کننده میتواند مبرد گاز مانند فریون یا آمونیاک باشد. به زبان ساده به مکانیزم تولید سرما از طریق جذب کردن و انتقال دما سیکل تبرید می گویند.

 

 سیال : به ماده ای که همواره بر اثر فشار تغییر حالت میدهد سیال میگویند. این فرایند توسط نیرویی از خارج رخ میدهد. برای مثال در سیکل تبرید به هوا که همواره به حالت مایع یا گاز تغییر حالت میدهد سیال میگویند.

مبرد : مبرد ماده ای است که در سیکل تبرید وظیفه انتقال سرما یا گرما را بر عهده دارد. و با تغییر فاز از حالت ماده به گاز و بالعکس این فرایند را انجام میدهد.

کمپرسور  سردخانه

کمپرسور به زبان انگلیسی compressor همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه فشرده سازی را به عهده دارد. ماده مبرد در کمپرسور فشرده می‌شود. کمپرسورها سیال و مبرد را از اپراتور جذب کرده و به کندانسور انتقال می دهند. در واقع کمپرسور قلب یک سیستم تبرید محسوب میشود. کیفیت کمپرسور نقش اساسی در نحوه کار و میزان بازدهی سیستم دارد. 

کمپرسور سردخانه

کندانسور 

کندانسور از اصلی ترین تجهیزات سردخانه محسوب میشود. که نقش انتقال دهنده دما را ایفا می کند. مبرد به دلیل بالا رفتن حرارت به گاز تغییر حالت داده وارد کندانسور می‌شود و بدون تماس با سیالی مثل آب خنک شده و دوباره به حالت مایع تغییر شکل میدهد. به عبارت دیگر گازی که در کمپرسور دمای بالایی پیدا کرده و به مایع تغییر شکل داده است. با ورود به کندانسور سرد شده و به حالت مایع تغییر شکل میدهد.

اواپراتور 

اواپراتور ها یکی از چهار بخش اصلی سیکل تبرید سردخانه می باشند. اواپراتور ها با استفاده از مبرد وظیفه انتقال حرارت داخل به بیرون سردخانه را به عهده دارند. بدین وسیله دمای سردخانه کنترل می‌شود. محل قرارگیری اواپراتورها داخل سردخانه میباشد.

 

اواپراتور سردخانه

شیر انبساط یا اسکپنشن ولو

شیر انبساط یا اسکپنشن ولو یکی از چهار قسمت اصلی تجهیزات سردخانه می‌باشد. محل قرار گیری آن قبل از اواپراتور می باشد و وظیفه تنظیم میزان دبی ورود و خروج سیال به اواپراتور را به عهده دارد.

ساندویچ پانل سردخانه

یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین اجزای تشکیل دهنده سردخانه ساندویچ پانل میباشد. که نقش بدنه و دیوار سردخانه را ایفا می کند و وظیفه آن محافظت از محتویات داخل سردخانه از عوامل بیرونی است. ساندویچ پانل نقش عایق حرارتی را نیز ایفا می کند و از ورود دمای بالا به داخل و خروج دمای سرد از داخل سردخانه جلوگیری می کند. ساندویچ پانل نقش اساسی در کیفیت بازدهی و قیمت سردخانه دارد و انتخاب آن جزو کلیدی ترین مراحل احداث سردخانه است.

درب سردخانه

 یکی دیگر از تجهیزاتی که نقشی اساسی در سردخانه دارد. درب سردخانه میباشد. درب های سردخانه ای انواع مختلفی دارند. که در صورت نیاز کارفرما هر کدام از آن ها در سردخانه نصب میشود. 
DSC_0047

نکته مهم 

این نکته را در نظر داشته باشیم که انتخاب تجهیزات رابطه اساسی با سردخانه مورد نیاز شما دارد. با توجه به نوع سردخانه ظرفیت و محل نگهداری احداث آن این تجهیزات متغیر می شود. به همین دلیل انتخاب این تجهیزات امری کامل فنی و تخصصی میباشد. پس باید توسط کارشناسان این حوزه صورت بگیرد.

قیمت تجهیزات سردخانه

گروه صنعتی فراوند تامین کننده ی تمامی تجهیزات سردخانه در برندهای مختلف میباشد. همچنین قابلیت ارسال تجهیزات به سراسر کشور را دارد. با استفاده از شماره تماس و لینک واتس اپ موجود در این صفحه میتوانید با این مجموعه در تماس باشید تا تجهیزات مورد نیاز خود را در کوتاهترین زمان ممکن و قیمتی مناسب سفارش دهید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =