اهمیت سردخانه

آنچه در این پست میخوانید:

اهمیت سردخانه :

برای مشخص شدن اهمیت سردخانه در جهان تنها کافیست به لزوم قرار داشتن یخچال در یک خانه فکر کنیم. و تصور کنیم در خانه زندگی می کنیم در آن یخچالی وجود نداشته باشد. در این صورت شما قادر نیستید مایحتاج غذایی و دارویی خود را ذخیره کنید. علاوه بر این که کیفیت محصولات اسیب جدی میبیند. مجبور به دورریز بخش عمده ای از این محصولات میشوید. و از لحاظ اقتصادی چالشی بزرگ به وجود می آید. این تنها بخش کوچک از مشکلاتی است که با نبود یخچال در خانه به وجود می آید.

حال خانه ای به بزرگی کره زمین را تصور کنید یا چیزی حدود ۸۰ میلیارد جمعیت و با گستردگی به اندازه ۵ قاره. با چالشی به نام تامین مواد غذایی و دارویی و انتقال از نقطه ای به نقطه دیگر. وقتی به این مسائل فکر می‌کنیم متوجه می‌شویم که علم برودت و ساخت سردخانه چه نقش بزرگی در زندگی بشر دارد. وقتی به این مثال فکر میکنیم متوجه میشویم که علم برودت و ساخت سردخانه چه نقش پررنگی در امور زندگی بشر دارد. 

 اهمیت سردخانه در پیشرفت یک کشور:

تامین مواد غذایی و دارویی مورد نیاز جامعه یکی از اصلی‌ترین فاکتورها در پیشرفت و رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی آن کشور می باشد اگر کشوری به اندازه کافی سردخانه نداشته باشد بدون شک در تامین این نیازها دچار مشکل می‌شود مشکلاتی مانند : رشد دلالی ، تورم ، کمبود مواد غذایی زیرا بیشتر مواد غذایی که در مورد استفاده قرار می گیرد خاصیت فسادپذیری دارد 

اهمیت سردخانه برای تولیدکنندگان مواد غداییی:

زمانی که تولید کننده ظرفیت سردخانه کافی در اختیار نداشته باشد. از ترس فاسد شدن محصول و از بین رفتن سود حاصل از آن مجبور میشود محصولات خود را با قیمت کم به دلالان بفروشد. آنها نیز محصولات را خریداری کرده و با توجه به کمبود محصول در بازار و نیاز جامعه با قیمتی بالا به بازار عرضه می کنند. این امر باعث می شود محصولی که در شهری دور ریخته می شود در شهر دیگر دچار کمبود و تورم شود و به قیمتی بسیار بالا عرضه میشود. این فرایند در تمام محصولات فاسدشدنی یکسان است محصولاتی مثل گوشت مرغ ماهی تخم مرغ لبنیات محصولات کشاورزی محصولات دارویی و … 

وقتی تولیدکننده سردخانه صنعتی در اختیار داشته باشد. مجبور نیست محصولات را با قیمتی ارزان به واسطه ها بفروشد. از طرفی مصرف کننده نیز محصولات را با قیمتی پایین تر خریداری میکند. پس اهمیت سردخانه به حدی بالاست که ضعف در راه اندازی آن چالشی بزرگ برای جامعه ایجاد میکند.

DSC_0766

باتلاش برای پیشرفت صنعت سردخانه در جهان :

 با توجه به عوامل ذکر شده کشورهای مختلف جهان سرمایه گذاری زیادی در این بخش انجام میدهند. همان طور که در بخشی از مقاله ی تاریخچه سردخانه به آن اشاره مردیم در قرن 18 و 19 میلادی تلاش بسیاری در این حوزه صورت گرفت و جهان توانست پیشرفت چشمگیری در این حوزه داشته باشد. امروزه نیز این تلاش ها متوقف نشده و همواره دانشمندان و مهندسانی که در این حوزه فعالیت دارند به دنبال رتهی هستند که مواد غذایی را برای مدت بیشتر و کیفیت مطلوب تر ذخیره کنند.

سرمایه گذاری کشورهای مختلف در احداث سردخانه :

با توجه به عوامل ذکر شده در بالا ظرفیت موجود سردخانه در هر کشور امری مهم و اساسی در پیشرفت اقتصادی آن کشور محسوب میشود. از این رو احداث سردخانه در کشورهای مختلف طی سالیان اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. در ادامه با توجه به امار موجود میزان رشد هر کشور در احداث سردخانه در بازه زمانی مابین سالهای 2008 تا 2014  را  بررسی میکنیم.

آمار نشانگر درصد رشد هر کشور از سالهای 2008 تا 2014 میباشد :

نرکیه :     68.11 

هند         42.99 

پرو          36.50

چین        34.67

بریتانیا    31.21

آمار بالا نشانگر رشد تعدادی از کشورهای جهان در احداث سردخانه های صنعتی میباشد. کشورهایی که بیشترین سرمایه گذاری را در این حوزه انجام داده اند. دقیقا کشورهایی هستند که در صنعت کشاورزی در جهان پیشگامند. سرمایه گذاران و مسئولان این کشور ها به این موضوع پی برده اند که مکمل صنعت کشاورزی احداث و راه اندازی سردخانه های صنعتی میباشد. این در حالی است که کشور ما ایران در بین 10 تولید کننده برتر محصولات کشاورزی بوده است.

وضعیت ایران در راه اندازی سردخانه :

وضعیت کشور در احداث سردخانه بسیار پایین تر از نیاز هاست. طبق آمار منتشر شده میزان ظرفیت سردخانه های کشور در سال 94 حدودا  1837754 تن بود. اما طی سالیان اخیر  سرمایه گذاری در این حوزه شاهد رشد بوده است. این آمار در سال 98 به عدد 5100000 تن رسید. یا این که طی سالیان اخیر روند احداث سردخانه شاهد رشد بوده اما هنوز کمبود های بسیاری در این صنعت احساس میشود. با توجه به این نیاز ها و وابستگی صنایع مختلف به سردخانه ، سرمایه گذاری در این بخش میتواند بسیار پر سود و در پیشرفت کشور پراهمیت باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + دوازده =