انواع سردخانه

آنچه در این پست میخوانید:

مقدمه :

یک از اصلی ترین تجهیزاتی که امروزه در بازار تامین و توزیع مواد غذایی و دارویی مورد استفاده قرار میگیرد. سردخانه ها میباشند.  اصناف زیادی هستند که سردخانه در بین اصلی ترین تجهیزات کار آن هاست. به همین دلیل و باتوجه به تفاوت این نیاز ها سردخانه ها نیز در انواع مختلفی ساخته و به بهره برداری میرسد. در این مقاله سعی داریم انواع سردخانه ها برای شما نام برده و کارایی هر کدام را توضیح دهیم. تا در صورت سرمایه گذاری در این بخش انتخابی در درست و سودآو داشته باشید.

انواع سردخانه ها :

استفاده از سردخانه ها در جهان امروز گستردگی بسیاری دارد به همین دلیل تلاش های فراوانی برای پیشرفت در این حوزه صورت گرفته و همین امر باعث شده سردخانه ها در اصناف مختلفی به کار گرفته شود. و حالت های مختلفی ساخته و مورد استفاده قرار بگیرند. سردخانه ها ویژگی های گوناگونی دارند و با توجه به هر کدام از این ویژگی ها به زیر مجموعه هایی تقسیم میشوند. این ویژگی ها عبارت اند از :

1- نوع کاربرد 2- ظرفیت 3-تکنولوژی 4- تبرید 5- ثابت یا متحرک بودن 6- دمای سردخانه.

انواع سردخانه

انواع سردخانه از لحاظ دما :

اصلی ترین ویژگی یک سردخانه دماییست که ارائه میدهد . برای نگهداری از محصولات دمای متفاوتی مورد نیاز است. و با توجه به این تفاوت ها ، سردخانه ها به دو دسته ی اصلی : سردخانه زیرصفر و سردخانه بالای صفر تقسیم بندی میشند.

سردخانه زیرصفر :


سردخانه های زیر صفری برای نگهداری محصولات مورد استفاده قرار می گیرند که در آنها نیاز به منجمد کردن محصولات وجود دارد و قبل از نگهداری در این سردخانه ها ، در تونل انجماد قرار گرفته است محصولاتی مثل گوشت ، مرغ ، ماهی ، بستنی و … البته محصولاتی مثل گوشت و مرغ را در سردخانه های بالای صفری نیز میتوان نگهداری کرد این موضوع بستگی به درخواست و نیاز مشتری و همچنین مدت زمان نگهداری و نوع محصول دارد . دمای این سردخانه ها معمولاً بین منفی یک تا منفی ۳۲ درجه سانتیگراد می باشد این سردخانه ها می توانند به شکل ثابت یا متحرک باشند به صورت ثابت در کارخانه جات استفاده می شوند و به شکل متحرک نیز در انتقال محصول مورد استفاده قرار می گیرند.


سردخانه بالای صفر :


سردخانه های بالای صفر در نگهداری محصولات مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به انجماد ندارند محصولاتی از قبیل میوه ، دارو ، لبنیات ، نان و شیرینی و … دمای سردخانه های بالای صفری معمولا بین مثبت یک تا مثبت ۵ درجه می باشد. همچنین گاهی برای نگهداری محصولاتی مثل گوشت و مرغ و ماهی نیز از این سردخانه ها استفاده می شود . زمانی که نیاز به منجمد کردن محصولات نیست و قرار است محصولات به سرعت به بازار عرضه شوند.

سردخانه زیرصفر

انواع سردخانه از لحاظ تکنولوژی تبرید :

یکی از اصلی ترین قسمت های سیستم یک سردخانه گاز سردخانه است که به عنوان مبرد استفاده میشود. نوع گاز ارتباط اساسی با بازدهی سردخانه دارد. پس با توجه به این مورد نیز میتوان سردخانه هارا به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد. سرد خانه ها با توجه به گاز خنک کننده که در سیکل تبرید استفاده می کنند را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

1-سرد خانه های آمونیاکی 2- سردخانه های فریونی . 

در ادامه هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم .

 

سردخانه های آمونیاکی :


یکی از گازهایی که به عنوان مبرد در سردخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد آمونیاک است. استفاده از این گاز سابقه ای طولانی در صنعت برودت دارد. اما با توجه به خاصیت سمی و اشتغال  پذیر بودن رفته رفته جای خود را به گاز فریون داد. گاز آمونیاک گازی سمی و اشتعال پذیر است. که قیمتی ارزان تر از فریون دارد. همچنین در حالی که مصرفبرق کمتری دارد . در عین حال بازدهی سرمای بالایی تری را ارئه میدهد. از آمونیاک بیشتر در راه اندازی سردخانه های بزرگ استفاده میشود. 


سردخانه فریونی :


با توجه به سمی بودن گاز آمونیاک این گاز رفته رفته جای خود را به گاز فریون داد. گاز فریون گازی غیر سمی و غیرقابل اشتعال میباشد. به همین دلیل سختگیری های لازم برای دریافت مجوز در سردخانه های  آمونیاکی شامل این سردخانه ها نمیشود. این گاز برای انسان به طور مستقیم خطرناک نیست. اما برای محیط زیست خطرات زیادی دارد. قیمت بالاتر و بازدهی کمتر از ضعف های فریون نسبت به آمونیاک محسوب میشود.

سردخانه زیرصفر

انواع سردخانه از لحاظ گنجایش :

سردخانه ها باتوجه به گنجایشی و ظرفیتی که دارند به سه دسته ی کوچک ، متوسط و یزرگ تقسیم بندی میشوند. هر کدام این این زیرمجموعه ها با توجه به نیاز کارفرما نصب و راه اندازی میشود. در ادامه با موارد استفاده هر کدام از این سردخانه ها آشنا میشویم.

سردخانه کوچک :

با توجه به افزایش نیاز و گسترش بازار فروش مواد غذایی اصناف زیادی نیاز به انبار و ذخیره مواد غذایی دارن اما با توجه به کوچک بودن فضا محدودیت برای گنجایش دارند به همین دلیل از سردخانه های کوچک استفاده می‌کنند. این سردخانه ها در تجهیزات تفاوتهایی با یکدیگر سردخانه‌ها دارند مانند تجهیزات فنی مثل: کمپرسور -اواپراتور- کندانسور و غیره که ظرفیت کمتری دارند

سردخانه های بزرگ :

 برای نگهداری محصولات فاسد شدنی در حجم بالا از سردخانه های بزرگ استفاده می شود. این نوع سردخانه ها با توجه به میزان ظرفیتی که باید ارائه دهند از تجهیزات قوی تری بهره میبرند. در سردخانه های بزرگ معمولاً از گاز آمونیاک به عنوان مبرد استفاده می‌شود. زیرا این مبرد بازدهی سرمای بیشتری دارد. همچنین آمونیاک باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در سیکل تبرید نیز می شود. 

انواع سردخانه از لحاظ نحوه ساخت :

نحوه ساخت سردخانه با توجه به نیاز کارفرما میتواند متفاوت باشد . سردخانه ها از لحاظ نحوه ساخت به سه حالت : سردخانه ثابت ، سردخانه متحرک و سردخانه کانکسی تقسیم میشوند. در ادامه هر کدام از این سردخانه هارا با هم بررسی میکنیم.

سردخانه ثابت : 

بیشتر سردخانه هایی که مورد استفاده قرار میگیرد به صورت ثابت میباشد سردخانه ثابت زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که محل انبار محصولات ثابت است و نیازی به جا به جایی محصولات وجود ندارد. و فرایند ذخیره سازی محصولات در جایی ثابت صورت میگیرد.

سردخانه متحرک :

سردخانه متحرک سردخانه ای است که مانند دیگر سردخانه ها سیکل تبرید از کمپرسور اپراتور کندانسور و شیر انبساط تشکیل شده است. با این تفاوت که قابلیت جابجایی دارد و در انتقال محصولات فاسدشدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد در سردخانه‌های پرتابل از فریون به عنوان مورد استفاده می‌شود . این سردخانه ها قابلیت جابجایی با استفاده از جرثقیل را دارد.

سردخانه کانکسی :

یکی دیگر از انواع سرد خانه ، سرد خانه های کانکسی می‌باشد کانکسین محفظه از پیش ساخته شده یا آماده میباشد که نقش حفاظت از سردخانه در برابر عوامل بیرونی ایفا می‌کند کانکسی در واقع بدنه تشکیل دهنده از ورود گرما به داخل و خروج سرما جلوگیری می‌کند .

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + چهارده =